Czym są minerały?

Składniki mineralne, nazywane potocznie minerałami, to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Pełnią funkcję budulcową, na przykład jako składnik kości, a także funkcję regulacyjną – jako składniki enzymów i hormonów. Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać składników mineralnych, dlatego odpowiednie ilości powinny być dostarczane w diecie.

 

Jakie są źródła składników mineralnych?

Aby dostarczyć z pożywieniem wystarczającą dzienną dawkę składników mineralnych ważne jest, aby jeść zdrowo i różnorodnie. Minerały są obecne zarówno w produktach roślinnych (owocach, warzywach i orzechach), jak i zwierzęcych (mięso i ryby).

 

Rodzaje składników mineralnych

Najbardziej znane minerały to: wapń, sód, potas i magnez, należące do tzw. makroelementów, co oznacza, że Twój organizm potrzebuje ich w większych ilościach. Ponadto Twoje ciało potrzebuje również, choć w mniejszej ilości, żelaza, jodu, fluorków, cynku, miedzi, manganu, chromu i molibdenu. Substancje te nazywane są mikroelementami lub pierwiastkami śladowymi.

Zróżnicowana dieta zawiera zwykle wystarczającą ilość składników mineralnych. Istnieje jednak wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na zapotrzebowanie Twojego organizmu na minerały. W przypadkach, kiedy niezbędna ilość minerałów nie może być dostarczona z pożywieniem, konieczne staje się uzupełnienie deficytów odpowiednim suplementem diety.