Bądź zdrowy i pozostań zdrowy!

Wchłanianie składników odżywczych

Powszechnie wiadomo, że zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowe dla Twojego zdrowia. W końcu to właśnie z jedzeniem przyjmujesz składniki odżywcze, które są niezbędne dla Twojego organizmu. Wchłanianie tych składników odbywa się w układzie trawiennym, a dokładniej w Twoich jelitach.

Różne rodzaje składników odżywczych

Składniki odżywcze można podzielić na kilka kategorii: białka (aminokwasy), tłuszcze, węglowodany (skrobia i cukry) i liczną grupę witamin i minerałów. Inne ważne składniki zdrowej diety to błonnik pokarmowy i woda.

Makro- i mikroelementy

Białka, tłuszcze i węglowodany nazywane są makroelementami. Twój organizm potrzebuje dużej ilości tych substancji, ponieważ są one dla niego źródłem energii. Dodatkowo są też niezbędne dla syntezy enzymów, hormonów i składników krwi, a co za tym idzie budowy i prawidłowego funkcjonowania Twoich mięśni i wszystkich narządów wewnętrznych.

Witaminy i minerały są nazywane mikroelementami. Witaminy nie dostarczają energii, ale są niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów w Twoim ciele.

Referencyjna Wartość Spożycia (RI, ang. Reference Intake)

Rada Zdrowia Instytutu Medycyny Amerykańskiej Akademii Nauk sformułowała zalecenia dotyczące dziennej dawki prawie wszystkich witamin i minerałów potrzebnych zdrowemu człowiekowi każdego dnia. Ze względu na stan zdrowia niektórzy ludzie potrzebują wyższych dawek, ponieważ nie są w stanie ich przyjmować lub ich organizm nie jest w stanie przyswoić wszystkich potrzebnych składników w odpowiedniej ilości.