Znaczenie Niacyna

 

Uwalnia energię

Niacyna pomaga uwolnić energię z tłuszczów, węglowodanów i białek w żywności i aktywuje naturalną energię w organizmie. Niacyna może pomóc zredukować zmęczenie i podnieść poziom energii, dzięki czemu znów poczujesz się dobrze.

 

Ważna dla Twojej skóry

Wspomaga zdolność regeneracyjną skóry i zapewnia utrzymanie jej w dobrym zdrowiu, dbając o nią od środka. Niacyna wspomaga również prawidłowe funcje błon śluzowych.

 

Wspomaga układ nerwowy, pamięć i kondycję psychiczną

Niacyna wspomaga działanie wielu neuroprzekaźników i odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Ma korzystny wpływ na zachowanie równowagi psychicznej i poprawę nastroju, wspiera pamięć, zdolność koncentracji i wydajność uczenia się. Niedobory niacyna mogą powodować wystąpienie symptomów neurologicznych i psychologicznych, np. depresji.

 

Chroni Twoje serce i układ krwionośny

Niacyna reguluje gospodarkę lipidową w tkance tłuszczowej i przyczynia się do obniżenia poziomu frakcji LDL cholesterolu we krwi, jednocześnie podwyższając frakcję HDL – uznawaną za tzw. „”dobry”” cholesterol.

Niacyna zatem przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

 

RI = Referencyjna Wartość Spożycia

Osoba dorosła potrzebuje 13-17 mg * niacyna dziennie.

Maksymalna bezpieczna dawka dla niacyna wynosi 900 mg na dzień.

* Odpowiednio dla kobiet i mężczyzn

 

Czy wiesz, że…

 

  • niacyna wspomaga metabolizm i dostarcza energii?
  • Twój organizm może wytwarzać w wątrobie niacyna z tryptofanu?Ta produkcja nie pokrywa jednak zapotrzebowania, a tryptofan jest aminokwasem egzogennym i musi być również dostarczany z pożywieniem.
  • źródłem niacyna są przede wszystkim mięso, ryby, zboża, warzywa i owoce.
  • możesz stosować niacyna, by poprawić swoje samopoczucie i zwalczyć uczucie zmęczenia towarzyszące Ci po operacji.